fallback

Големите петролни компании са готови да изиграят своя голям коз

Петролният свят все още вярва, че може да оцелее и дори да бъде печеливш на фона на глобалната енергийна пренастройка в посока зеленото бъдеще

20:00 | 10.10.19 г. 8
Автор - снимка
Създател

Големите петролни компании (известни още като Big Oil) наскоро повишиха насоките си за изплащане на дивиденти, обещавайки на акционерите си добра възвръщаемост в момент, когато все по-голям брой инвеститори поставят под въпрос бъдещето на запасите от петрол, пише Цветана Параскова за Oilprice.

Big Oil и най-голямата петролна компания в света, която все още не присъства в списъка, Saudi Aramco, актуализираха своите планове за дивиденти през последните месеци в знак, че вярват, че могат да повишат възвръщаемостта към акционерите, дори ако никой не е сигурен в движението на цените през следващите месеци.

Най-големите петролни компании в света ще изиграят своя коз - дивидентите - в надпреварата за привличане на инвеститори, състезание, което те губят през последните няколко години. 

Инвеститорите избягват енергийния сектор на фона на повишената нестабилност в цените на петрола и газа, внезапните спадове на цените и опасенията относно бъдещото търсене на петрол.

Досега през тази година компаниите от енергийният сектор се представят значително по-слабо от обикновено в индекса S&P 500. Според Yardeni Research, Inc енергийният сектор в S&P 500 е загубил 2.8% от стойността на акциите си през годината до 8 октомври, в сравнение с ръста от 15.4% на самия S&P 500. Именно енергийният подиндекс беше най-лошият показател сред основните сектори в S&P 500.

Петролните специалности вече са готови да увеличат изплащането на дивиденти, за да направят отново щастливи своите акционери и, да се надяваме, да привлекат повече инвеститори.

ConocoPhillips е най-новата петролна компания, която обяви, че увеличава дивидента. В понеделник американската компания заяви, че увеличава тримесечния си дивидент с 38 на сто, което се изразява в годишно увеличение на дивидента от около 500 млн. долара. Изкупуването на акции за 2020 г. се очаква да бъде около 3 млрд. долара, което е по-малко от обратното изкупуване през тази година на стойност 3,5 млрд. долара.

Разликата в обратно изкупуване през тази и следващата година е ефективно изместена към изплащането на дивиденти, знак, че ConocoPhillips е уверена, че може да зарадва акционерите си дори при сегашните негативни перспективи за търсенето на петрол и цените на петрола през останалата част от 2019 г. и началото на 2020 г., пише колонистът на Bloomberg Opinion Лиам Денинг.

Но не само ConocoPhillips обещава да увеличи дивидентите.

През юни тази година Shell заяви, че изгражда бизнес с потенциал да върне 125 млрд. долара под формата на дивиденти и обратно изкупуване на акции на акционерите между 2021 г. и края на 2025 г.

През септември френската Total заяви, че ускорява растежа на дивидентите през следващите години, като насоките за увеличаване на дивидента са с от 5 до 6% годишно, спрямо 3-те процента годишно преди това. Общо компанията очаква да увеличи паричния поток с повече от 5 млрд. долара до 2025 г. при цена за около 60 долара за барел или средно увеличение на паричния поток от около 1 млрд. долара годишно.

След това е Saudi Aramco, която тези години изпомпва малко под 10 млн. барела на ден - повече от четирите най-големи публични петролни компании взети заедно.

Докато се опитва да стартира своето закъсняло първоначално публично предлагане (IPO), Aramco обяви по в презентация в края на септември, че ще изплати „базов дивидент“ от 75 млрд. долара през 2020 г. на акционерите.

Саудитците също така планират да въведат „механизъм за приоритизиране на дивидентите“, за да възнаградят първо неправителствените акционери. Между 2020 г. и 2024 г., ако годишните дивиденти са под 75 млрд. долара, „се предвижда дивидентите за неправителствените акционери да имат приоритет, така че те да получат пропорционалния си дял от еквивалент на 75 млрд. долара“, посочват от компанията.

На фона на нарастващите призиви за смислени действия в областта на климата и опасността натиск от страна на инвеститорите спрямо Big Oil за бърза смяна на фокуса, Aramco и всички други големи петролни компании сега ще изиграят своя най-добър коз – удовлетворяването на акционерите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:35 | 13.09.22 г.
fallback